ElektroterapijaortopedijaSportvjezbe-fizikalna-terapija-transprehranalifestyle physical therapyForum physical therapy

Reakcija i demant HKF-a na širenje lažnih informacija

Nedavno su krenule informacije putem facebook grupe, a i javnim objavama pojedinaca o tome kako Hrvatska komora fizioterapeuta želi ugasiti "djelatnost" fizikalne terapije u kući. Isti izvori navode kako će na taj način veliki broj fizioterapeuta ostati bez posla.

Obzirom da u Hrvatskoj, a i ostatku Evrope postoji jedna djelatnost za obavljanje fizioterapije, a to je djelatnost fizikalne terapije, stav Komore je vrlo jasan, djelatnost fizikalne terapije u kući ne može biti samostalna djelatnost već rad fizioterapeuta u kući pacijenta označava isključivo okruženje u kojem se obavlja djelatnost fizikalne terapije. To ne znači da u budućnosti fizioterapeut neće više obavljati fizikalnu terapiju u kući pacijenta, nego će doći do uvođenja reda na tržištu, a u cilju pružanja kvalitetnije usluge pacijentu.

Kako su do sada fizikalnu terapiju u kući pacijenta obavljale većinom ustanove za zdravstvenu njegu, a krenulo se u rješavanje nereda na tržištu, vrlo je jasno zašto takvi poslodavci vrše veliki pritisak na formiranje nove djelatnosti koja neće koristiti nikome osim njima samima. 

Demant Hrvatske komore fizioterapeuta koji je objavljen na njihovim stranicama donosimo vam u cjelosti...

Poštovane članice i članovi Hrvatske komore fizioterapeuta,

Dobili smo niz telefonskih upita i putem e-maila, od naših članova, a isto tako i od udruga pacijenata da Komora želi ugasiti „djelatnost fizikalne terapije u kući“. Isto tako javljaju nam se naši članovi glede provođenja pritiska na njih od strane poslodavaca, da se moraju učlaniti u udrugu Fizioterapeut u kući pod prijetnjom otkaza ako se ne učlane.                                  

Temeljem istoga sastalo se je Vijeće Komore i predsjednici stalnih Povjerenstava Komore kao i predsjednik Stručnog Vijeća Komore te se očitujemo kako slijedi:

Fizioterapeutska djelatnost je zdravstvena djelatnost regulirana Zakonom o fizioterapeutskoj djelatnosti, NN 120/08, (u daljnjem tekstu Zakon). 

Zakonom nije predviđena „pod djelatnost“ unutar djelatnosti fizikalne terapije a koja bi se zvala „djelatnost fizioterapeuta u kući“. Takva djelatnost ne postoji u niti jednoj zemlji Europske unije, a niti u istočnim zemljama ex Jugoslavije. Ovo ne isključuje da fizioterapeut pruži uslugu fizikalne terapije u kućnom okruženju ako je to od liječnika indicirano. Poslodavac odnosno fizioterapeut koji pruža zdravstvene usluge fizikalne terapije u kućnom okruženju treba imati Rješenje za pružanje fizikalne terapije od nadležnog ministra za zdravlje, odnosno mora ispunjavati uvjete glede opreme, prostora i kadrova sukladno članku 30. Pravilnika o minimalnim uvjetima u pogledu prostora, radnika i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti fizikalne terapije.

Hrvatska komora fizioterapeuta kao tijelo s javnim ovlastima mora štititi prava pacijenta za dobivanje kvalitetne usluge fizikalne terapije i to od kvalificiranog stručnjaka fizioterapeuta. Hrvatska komora fizioterapeuta je jedino javno tijelo koje ima ovlasti predlagati ministru nadležnom za zdravlje kvalitetne modele organizacije kako bi pacijent dobio kvalitetnu i adekvatnu fizioterapeutsku skrb ( članak 4. stavak 1. Zakona) i za to ministru podastrijeti dokaze.

Hrvatska komora fizioterapeuta će u suradnji s ministarstvom nadležnim za zdravlje i HZZO-om iznaći optimalni model glede kvalitete pružene usluge fizikalne terapije i prihvatljive cijene za isti.

Sve udruge građana su dobro došle s prijedlozima koje mogu poslati na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. , ali udruge građana ne mogu preuzeti ovlasti koje ima stručna Komora u ovom slučaju Hrvatska komora fizioterapeuta.

Mirjana Grubišić, predsjednica

Pročitano 8853 puta
KOMENTIRAJ ČLANAK

Pratite nas na Facebook-u

Bolesti

medicinski-rjecnik-2

Zanimljivosti

Fizikalna terapija

Povreda meniskaUltrazvuk - terapija ultrazvukom
Ultrazvuk se u fizikalnoj terapiji upotrebljava u terapijske...

TensTENS
TENS terapija predstavlja proceduru elektroterapije koja...

Magnetna terapijaMagnetna terapija
Primjena magnetske terapije u medicini je poznata već više…

Ortopedija

Pain in the groinsBolna prepona
Bolna prepona u užem smislu označava ozljedu ili...

Carpal tunnel sindromSindrom karpalnog kanala
Karpalni kanal - sindrom karpalnog kanala nastaje zbog mehaničkog...

ArtritisPetni trn
Petni trn jedan je od glavnih i najčešćiš uzroka bolova...

Sportske ozljede

Povreda meniskaOzljeda meniska
Meniskus je načinjen od hrskavice i nalik mladom mjesecu...

Povreda ahilove tetiveRuptura AC Ligamenta
Ruptura prednjeg križnog ligamenta predstavlja jednu od najčešćih...

ArtritisOzljeda Ahilove tetive
Najznačajniji mišić potkoljenice naziva se m. triceps surae...